Синдромът на пателофеморалната болка е широк термин, използван за описване на болка в предната част на коляното и около капачката на коляното. Понякога се нарича „коляно на бегач“ защото е често срещано при хора, които се занимават със спорт – особено жени и млади възрастни – но пателофеморалният синдром може да се появи и при не спортисти. Болката и сковаността, причинени от пателофеморалният синдром, могат да затруднят изкачването по стълби, колениченето и извършването на други ежедневни дейности.Може също да изпитате усещането за триене, хруптене или щракане под капачката.
Какво причинява пателофеморалния синдром? Нека разгледаме някои от рисковите фактори
Прекомерна употреба
В много случаи пателофеморалният синдром се причинява от енергични физически дейности, които поставят многократен стрес върху коляното – като джогинг, клякане и изкачване на стълби. Може да бъде причинено и от внезапна промяна във физическата активност. Тази промяна може да бъде в честотата на активността – като например увеличаване на броя дни, които тренирате всяка седмица. Може да бъде и в продължителността или интензивността – например бягане на по-големи разстояния.
Травма на капачето
Инциденти се случват и понякога това включва пряко въздействие върху капачката на коляното. Това може да доведе до значителни притискащи сили на капачката на коляното и по този начин да създаде възпаление на меките тъкани в региона.
Мускулна слабост
Слабост или силен дисбаланс на четириглавия мускул може да промени движението на капачката.
Мускулна стегнатост
Стегнатите мускули и сухожилия също могат да повлияят на движението на капачката. Мускулните, които движат коляното и тазобедрената става, трябва да бъдат гъвкави. Ако някой мускул или мускулна група е по-стегнат от останалите, може да доведе до нарушаване на правилното движение и възпаление.
Недостатъчно загряване
Загряването е жизненоважен компонент на тренировка, който често се пренебрегва. Нашите мускули са изградени от влакна, които имат еластични свойства. Упражненията без подходящо загряване ще ви предразположат към мускулни натоварвания. Аналогично е на изваждането на ластик от хладилника и агресивното му разтягане, което вероятно ще доведе до разкъсване.
Лечение
Медицинското лечение на пателофеморалния синдром е предназначено да облекчи болката и да възстанови обхвата на движение и сила. В повечето случаи пателофеморалната болка може да се лекува нехирургично.
Нехирургично лечение
В допълнение към промените в активността, метода RICE и противовъзпалителните лекарства
Метода „RICE“означава почивка, лед и повдигане на крайника
Ранните стадии на пателофеморалния синдром обикновено включват повишена болка и подуване. Първата стъпка е да идентифицирате дейността, която е причинила този проблем, и да я спрете. Ако става въпрос за подуване, поставете лед върху коляното си и повдигнете крака си на възглавничка, докато лежите по гръб.
Рехабилитация
Специфични упражнения ще ви помогнат да подобрите обхвата на движение, сила и издръжливост. Особено важно е да се съсредоточите върху укрепването и разтягането на квадрицепсите, тъй като тези мускули са основните стабилизатори на капачката на коляното ви.
В нашата практика сме забелязали,че следните методи помагат за по-ефективното лечението на този синдром:
– Концепцията ” Мълиган” (Mulligan Concept )
– техники от концепцията проприоцептивно нервномускулно улесняване (ПНУ, PNF)
– поставяне на кинезиотейп
Предотвратяване
-Синдромът на пателофеморалната болка обикновено се облекчава напълно с прости мерки и рехабилитация. Въпреки това може да се повтори, ако не направите корекции в тренировъчния режим или нивото на активност
-Включване на упражнения за разтягане и гъвкавост за квадрицепсите и мускулите в задната част на бедрото във вашата разгряваща рутина и разтягане след физическа активност
-Поддържане на здравословно телесно тегло, за да се избегне пренатоварването на коленете.
Physio Fix рехабилитация и здраве
гр.Пловдив, ул. Севастопол 19
тел. 0884025333
