Спортни наранявания могат да възникнат при всяка спортна дейност. По-специално професионалните спортисти са предразположени към наранявания поради прекомерното износване, свързано с изискванията на спорта който практикуват.
Спортните наранявания по дефиниция включват наранявания, засягащи опорно-двигателния апарат. Мускулно-скелетната система, което включва костите, меките тъкани, мускулите и хрущялите. Всяко нараняване е различно.
Някои от най-често срещаните спортни наранявания включват:
➤Разкъсване на кръстна връзка
Кръстната връзка помага за поддържане на колянните стави заедно и носи стабилност. Разкъсаната кръстна връзка е изключително болезненa и ограничава способността за ходене. Контузията може да се получи от неправилно приземяване и/или бързо спиране и промяна на посоката.
➤Разкъсан страничен „колатерален“ лигамент
Това е друга форма на нараняване на коляното, което се случва при нараняване на медиалния колатерален лигамент, който свързва бедрената кост с пищяла. Причинява се, когато коляното се избута настрани.
➤Стрес фрактура
Стресовите фрактури също са форма на нараняване при прекомерна употреба, което води до фрактура. Стресовите фрактури обикновено засягат долната част на краката и ходилата, като жените спортисти са по-податливи на такива наранявания отколкото мъжете.
➤Плантарен фасциит
Плантарният фасциит е възпалението на връзката на плантарната фасция, която свързва петата с предната част на стъпалото. Прекаленото натоварване и стрес са основната причина за тази форма на нараняване и обикновено се лекуват с почивка, лед, нестероидни противовъзпалителни средства и упражнения за разтягане.
➤Ахилесов тендинит
Ахилесовият тендинит е възпалението на сухожилието точно над петата. Физическата активност влошава възпалението и обикновено се лекува с малко почивка, лед, разтягане.
➤Навяхване на глезена
Навяхванията на глезена се случват, когато връзката, която поддържа ставата се преразтегне поради неправилно стъпване или стъпване върху неравна повърхност.
➤Тенис лакът
Тенис лакът също е прекомерна травма, която засяга сухожилията, разположени от външната страна на лактите.



Рехабилитация за спортни травми е структурирана програма, разработена от рехабилитатор или кинезитерапевт за хора, претърпели спортна травма. В зависимост от вида на нараняването, програмата ще включва редица различни похвати, които могат да включват укрепващи упражнения, мобилизиране на ставите, техники за облекчаване на болката като например методиката на Браян Мълиган и функционални умения. За да увеличим максимално възстановяването трябва да приспособим програмата към вашите индивидуални цели и да наблюдаваме напредъка ви през цялото време.
Рехабилитацията трябва да помогне на увредените тъкани да се възстановят по контролиран и безопасен начин. Отнема време, докато нараняването заздравее и през това време е най-добре да потърсите ръководството на рехабилитатор.
Основните цели включват:
➤Възстановяване на пълната функция възможно най–скоро след получаване на спортната травма.
➤По-бързо възстановяване и връщане към спорта
➤Укрепване на отслабените мускулни групи
➤Намаляване на болката и възпаление от травмата
➤Поддържане тонуса на тялото, докато не спортувате
➤Минимизиране на риска от бъдещи наранявания
➤Подобряване на вашата гъвкавост и координация
Като заключение бихме казали че най-важна е превенцията на спортните травми. За тази цел:
1. Носете предпазни средства, като каски, защитни подложки и други съоръжения. Удобните обувки са от изключителна важност – не ги пренебрегвайте.
2. Винаги отделяйте време за да загреете добре.
3. Уверете се, че сте запознати с правилата на спорта, който практикувате. Старайте се да го изпълнявате с правилна техника.
4. Не спортувайте ако имате болки.
5. Останете хидратирани. Пийте вода, за да предотвратите дехидратация.

Physio Fix рехабилитация и здраве
гр.Пловдив, ул. Севастопол 19
тел. 0884025333