Cauda equina синдром

Cauda Equina синдром (CES) или Синдром на конската опашка е състояние, причинено от увреждане на периферните нерви, изпъкнали от дъното към гръбначния мозък.

Колекцията от нерви в края на гръбначния мозък е известна като cauda equina , поради приликата си с конска опашка.

Гръбначният мозък завършва на ниво Л1 / Л2 (долната част на гърба). Конската опашка е продължение на тези нервни корени в лумбалната и сакралната област. Тези нерви изпращат и получават съобщения към и от долните крайници и тазовите органи.

Синдромът на cauda equina (CES) възниква, когато има притискане (компресия) на множество лумбални и сакрални нервни коренчета на гръбначния стълб.

Причини

Синдромът най-често е резултат от масивна дискова херния в лумбалната област.

Едно прекомерно напрежение или нараняване може да причини дискова херния, но при много дискови хернии не е задължително да имат идентифицирана причина.

Размерът на дисковата херния, която води до cauda equina, често е много по-голям от нормалното. Но ако гръбначният канал е по-малък поради състояния като артрит, по-малката дискова херния също може да доведе до cauda equina синдром.

Потенциални причини за CES

➤ Гръбначни тумори

➤ Инфекции или възпаление на гръбначния стълб

➤ Лумбална спинална стеноза

➤ Тежки наранявания в долната част на гърба

➤ Гръбначни кръвоизливи (субарахноидни, субдурални, епидурални)

➤ Усложнения след операция на лумбалния гръбначен стълб

Пациентите с CES могат да изпитат някои или всички от тези симптоми:

➤ Задържане на урина: най-честият симптом. Пикочният мехур на пациента се изпълва с урина, но пациентът не изпитва нормалното усещане или желание за уриниране.

➤ Уринарна и/или фекална инконтиненция. Препълненият пикочен мехур може да доведе до инконтиненция на урината. Инконтиненция на изпражненията може да възникне поради дисфункция на аналния сфинктер.

➤ Сензорно нарушение на „седло анестезия“, което може да обхване ануса, гениталиите и областта на седалището

➤ Слабост или парализа на мускулите  Слабостта може да засегне долните крайници.

➤ Болка в гърба и/или краката

➤ Сексуална дисфункция.

Ако пациентът изпитва някой от симптомите по-горе, е необходима незабавна медицинска помощ, за да се прецени дали тези симптоми представляват кауда еквина синдром.

Лечение

След като се постави диагнозата и се установят медицинските причини за възникване, спешната  хирургия обикновено е лечението, което се прилага. Синдромът на Cauda equina се лекува с декомпресионна операция. Това включва премахване на всичко, което притиска нервите – обикновено диск.

Самата операция може да травмира мускулите, нервите и костите, така че може да отнеме известно време за възстановяване след процедурата. Затова не се разочаровайте, ако не се почувствате по-добре веднага след операцията. Всеки е различен и може да минат седмици или месеци, преди тялото да се възстанови. Обикновено медицинските експерти казват, че симптомите ще се подобрят в рамките на две години след операцията за декомпресия.

Целта е да се освободят притиснатите нервни корени и да им се даде възможно най-добрия шанс за възстановяване. Ако не се лекува, CES може да доведе до трайна парализа и инконтиненция (неволно изпускане на отделителната система, което засяга предимно жени в и след менопауза.; По време на бременност също може да се появи свръхактивен пикочен мехур и пролапс на таза. Този проблем обаче често се появява при “силния” пол.)

В допълнение, трябва да кажем, че физиотерапията и рехабилитацията са от съществена полза за следоперативното възстановяване. Чрез специални техники и упражнения, лечебни масажи може да подобрите цялостното си здравословно състояние, както и функцията на ставите и мускулите.


Physio Fix рехабилитация и здраве
гр.Пловдив, ул. Севастопол 19
тел. 0884025333