Болки в глезена - симптоми, причини, лечение
Глезенната става се състои от кости, мускули, хрущяли и съединителни тъкани, наречени връзки и сухожилия. Нараняване или заболяване, което засяга някое от тях, може да причини неприятна за ежедневието болка. Има много потенциални причини за болки в глезена, вариращи от остри наранявания като изкълчване или счупване на глезена, до хронични състояния като артрит например.

Чести причини за болки в глезена
Навяхвания / Изкълчвания
Навяхването на глезена е нараняване на една или повече връзки (фиброзни тъкани, които свързват кост с кост). Може да възникне при слизане от бордюр или стълби, ходене по неравна повърхност, падане или по време на спорт, като тенис или баскетбол, където рязката промяна в посоката кара глезена да се усуква навътре.
Най-често изкълчването на глезена се случва, в предния талофибуларен лигамент (ATFL), който е от външната страна на глезена.
Симптомите включват пулсираща болка от външната страна на глезена, заедно с подуване, натъртване и/или усещане, че ставата се мести.
Медиалните навяхвания, включващи връзките от вътрешната страна на глезена, се случват много по-рядко. Медиалното изкълчване на глезена причинява пулсираща болка от вътрешната страна на глезена и е резултат от усукването на глезена навън.
Изкълчването на глезена във високата му част се среща рядко. То причинява болка над глезена, където връзките свързват двете кости на подбедрицата. Най-често се случва при хора, които играят спортове като хокей на лед или футбол.
Тендинит
Тендинитът възниква, когато сухожилията, които прикрепят мускула към костта, се раздразнят и възпалят. Тендинитът може да бъде остър (краткотраен) или хроничен (дълготраен).
а) Перонеален тендинит – възпаление на сухожилията на peroneal longus или peroneal brevis. Тези две сухожилия минават по външната страна на глезенната става. При този тип тендинит хората усещат тъпа болка или усещане за стягане от външната страна на глезена. Болката често се развива в продължение на няколко седмици и се влошава при изправяне или ходене, но се подобрява при почивка. При по-тежки случаи може да има подуване, както и усещане за пукане по външната страна на глезена.
Може да се случи при хора, които често тичат по неравни или хлъзгави повърхности или играят спортове, които включват бърза смяна на посоките. Състоянието също може и да е в резултат от недостатъчно добри техники за бягане и скачане или неподходящи обувки.
б) Тендинит на задната тибиална кост – обикновено причинява болка в глезена от вътрешната страна на ставата, заедно с подуване. Ако не се лекува навреме, може да доведе до значителни проблеми с походката.
в) Тендинит на ахилесовото сухожилие – причинява пареща, стягаща болка в задната част на глезена. Може също да причини леко подуване, заедно със сутрешна скованост както в петата, така и в прасеца. Ахилесовото сухожилие е най-голямото сухожилие в тялото, свързващо мускулите на прасеца и подбедрицата с петата.
Всяка дейност, която натоварва ахилесовото сухожилие, като спортове, които изискват рязък старт и спиране, или промени в посоката, може да предизвика тендинит. Носенето на неподходящи обувки или наличието на костни шипове на петата също може да доведе до тендинит на ахилесовото сухожилие.

Артрит
Има три основни вида артрит, които засягат глезена.
б) Ревматоиден артрит е автоимунно състояние, при което имунната система атакува множество стави в тялото, включително в повечето случаи стъпалото и глезена. Симптомите могат да се отразят на цялото тяло под формата на умора или неволна загуба на тегло.
в) Посттравматичен артрит може да се развие след нараняване или травма, свързани с глезена. Подобно на остеоартрита, хрущялът в глезенната става започва да се износва.
Фрактури
Често се отнасят до счупване на една или повече от костите, които се прикрепят към глезенната става:
- Тибия (подбедрица)
- Фибула (подбедрена кост)
- Талус (кост на ходилото)
Изкълчването и навяхването също могат да бъдат причинители на фрактури. Симптомите включват незабавна и остра болка, подуване, натъртване и невъзможност за натоварване на глезена. Ако глезенната става се измести в допълнение към счупването на костта, глезенът може да изглежда деформиран.

Симптоми
Потърсете медицинска помощ незабавно, ако не сте сигурни за причината за болката в глезена си, не знаете конкретните препоръки за лечение на вашето състояние или имате следните симптоми:
- Невъзможност за ходене от засегнатата страна
- Деформация около глезенната става
- Болка в глезена, която се появява през нощта или по време на почивка
- Болка в глезена, която продължава няколко дни
- Невъзможност за огъване на глезена
- Подуване на става или в областта на прасеца
- Признаци на инфекция, включително треска, зачервяване и/или затопляне
- Други необичайни симптоми
Лечение на болките в глезена
Лечението зависи изцяло от вашия специфичен проблем с глезена, но един общ план за лечение на много диагнози на глезена е протоколът R.I.C.E. Този протокол е добра първа стъпка преди да се насочите към специалист.
- RICE протокол – домашен метод за лечение на различни мускулно-скелетни наранявания, включително и за такива на глезена.
Рехабилитация и физиотерапия – обичайно лечение за много диагнози на глезена, включително разтежения и тендинит, както и след операция на глезена. Физиотерапевтите използват рехабилитационни упражнения, за да увеличат мускулната сила на глезена, да възвърнат мобилността, да намалят сковаността и да предотвратят хронични проблеми с глезена.
Елементи за поддръжка и стабилност – в зависимост от вида на нараняването, може да са необходими патерици или бастун, шини за глезена, ортези и/или гипс. Вашият лекар ще ви даде насоки кое от тях е подходящо за вас.
Лекарства – Нестероидните противовъзпалителни лекарства са едни от най-често предписваните лекарства, особено за пациенти, които имат болка в глезена, причинена от проблеми като артрит, навяхвания и тендинит.
За по-значителна болка, като тази, причинена от тежка фрактура, вашият лекар и може да предпише по-силни лекарства за кратък период от време.
При тежки случаи на артрит може да се прибегне до инжектиране на кортизон – кортикостероид, който намалява възпалението в глезенната става. Ползата от тази инжекция обаче е временна.
- Оперативно – възможно е при по-тежка фрактура да се наложи оперативна намеса. В този случай ортопедичен хирург ще трябва да фиксира и позиционира костите на глезена обратно на място.
Полезни упражнения
Последвайте ни за полезни упражнения, които може да намерите в нашите страници във Фейсбук, Инстаграм, Tik-tok, както и на Youtube канала ни.
ℙ𝕙𝕪𝕤𝕚𝕠 𝔽𝕚𝕩 #рехабилитация и #здраве
гр. #Пловдив, ул.Севастопол 19
При въпроси и записване на часове сме насреща 088 402 5333