счупване на колянно капаче

Счупване на колянно капаче

Характеристика на счупване на колянното капаче

Колянната става работи при тежък режим на натоварване и е една от най-сложно устроените стави в човешкото тяло. Подсилена е с много връзки, някои разположени отвън, а други вътре в ставата. Главните движения в колянната става са сгъване (флексия) и разгъване (екстензия), като освен това се извършва и вторично завъртане навън и навътре. 

Счупванe на коляно капаче се среща във всички възрасти, като техния брой напоследък се увеличава – приблизително 2% от всички счупвания се падат на колянното капаче. Тези счупвания се срещат повече у мъже на средна възраст, по-рядко у деца. Счупванията могат да бъдат:

  • директни – при падане върху коляното, със сгъната колянна става, капачето първо посреща удара. 
  • индиректни – наблюдава се при внезапна контракция на четириглавия бедрен мускул при клякане или удар отзад. 

В повечето случаи е налице комбинация от директно и индиректно прилагане на силите. 

 

счупване на колянно капаче

Симптоми на счупване на колянно капаче

Винаги симптоматиката на счупването е ясна. Тъй като става въпрос за вътреставно счупване, винаги е налице кръвоизлив. След травмата, възможноста за активно екстензиране (разгъване) на коляното e ограничена. Има наличие на подуване и болка в колянната става. 

Лечение на фрактура на колянната става

Лечението зависи от вида и тежестта на счупването. Може да бъде консервативно или оперативно. Протича на два периода: имобилизационен и следимобилизационен.

  • Консервативното лечение е показано при неразместени счупвания, както и при счупвания с разместване до 2-3 см. 
  • При всички разместени и многофрагментарни фрактури е показано оперативното лечение. Гипсовата имобилизация се държи за около 6 седмици.

 

Консервативно лечение чрез кинезитерапия

Важно условие за по-бързото и пълно възстановяване е своевременното и целенасочено прилагане на кинезитерапията както в имобилизационния, така и в следимобилизационния период. 

При консервативното лечение, след свалянето на гипсовата превръзка, може да се започне с рехабилитацията, като в зависимост от възрастта, за 2-4 седмици може да се постигне добро функционално възстановяване на крайника. Методиката е съобразена с моментното индивидуално състояние на всеки отделен случай, в различните възстановителни етапи.

Целта на консервативното лечение е максимално да се възстанови функцията на засегнатия крайник, като задачите са фокусирани върху:

  • Намаляване на болката
  • Намаляване на отока
  • Увеличаване обема на движение в ставата
  • Увеличаване на силата на мускулатурата на долния крайник
  • Подобряване на походката
  • Профилактика на плоскостъпието (при наличие на такова)

______________________
PhysioFix #рехабилитация и #здраве 
 гр. #Пловдив, ул.Севастопол 19
За записване на часове и въпроси сме насреща!
0884 025 333 physiofix.bg/booking
Тук сме, за да ви помогнем да възстановите здравето и обема на движение и да Ви върнем към нормалното и безболезнено ежедневие!